Instalacja i konfiguracja klientów IRC


Co to jest klient IRC?

Klient IRC to nic innego jak program umożliwiający połączenie z usługą IRC. W tym dokumencie opiszemy proces konfiguracji kilku przykładowych i prostych w użyciu klientów IRC.

HexChat

Jeśli jesteś użytkownikiem systemu Linux, prawdopodobnie doskonale wiesz jak zainstalować i uruchomić klienta IRC. Jeśli natomiast używasz systemu Windows, możesz pobrać pełną wersję HexChat (opartego na XChat) tutaj, wybierając opcję (x86 lub x64) właściwą dla swojej wersji systemu.

Czas na konfigurację: po uruchomieniu programu HexChat automatycznie pojawi się lista sieci IRC (Network List). Wypełnij swoje dane osobowe: Trzy nicki (na wypadek gdyby któryś był już używany), oraz nazwę użytkownika (coś co również Cię identyfikuje przy łączeniu).

xchat, lista sieci i konfiguracja osobista

Jak widać, autorzy programu zadbali o to, aby sieć PIRC istniała już na tej liście, więc nie ma konieczności jej dodawania. Zmienimy jednak kilka ustawień. Zaznacz sieć PIRC.PL i naciśnij przycisk Edit. Pojawi się nowe okno. Nazwa serwera irc.pirc.pl jest już wpisana poprawnie. xchat, edycja sieci IRC

Dopasuj pole Favorite channels do swoich potrzeb. Każdy następny kanał dopiszesz po przecinku i bez spacji, jak na obrazku powyżej. Zaznacz opcję Auto connect to this network at startup aby program po uruchomieniu od razu wchodził na sieć PIRC i na kanał, bez zbędnych pytań. Pole "Use global user information" udostępni sieci PIRC dane które podałeś na początku (jeśli jednak chcesz podać inne dane, w tym swoje prawdziwe imię, możesz odznaczyć wspomniane pole i je wpisać). Pamiętaj o poprawnym kodowaniu znaków – używamy UTF-8 (Unicode). Jeżeli Twój nick jest zarejestrowany w NickServ, w polu Nickserv password podaj swoje hasło – będzie wysyłane automatycznie. Po wszystkim klikasz Close, zaznaczasz sieć PIRC.PL i klikasz Connect, i już możesz pisać.

Chatzilla

W tej sekcji omówimy jak skonfigurować i uruchomić klienta sieci IRC, który nazywa się Chatzilla i jest dostępny jako dodatek do przeglądarki Mozilla Firefox, całkowicie za darmo tutaj.

Klikamy przycisk "Dodaj do programu Firefox". Po odliczaniu klikamy w przycisk "Zainstaluj" na dole okienka które się właśnie pojawiło i czekamy aż plik zostanie pobrany i zainstalowany, po czym klikamy na przycisk "Uruchom ponownie program Firefox" w celu wprowadzenia zmian. Chatzilla jest nasza. Uruchamiamy ją z menu Narzędzia w Firefoksie - pole Chatzilla, lub wpisując w pasek przeglądarki adres irc://irc.pirc.pl/nazwa_kanału, zamieniając oczywiście nazwa_kanału na coś naszego.

Jeśli jednak uruchomimy chatzille z menu, musimy wpisać w pasek na samym dole polecenie /server irc.pirc.pl, a następnie /join #nazwa_kanału.

chatzilla, okno rozmowy

mIRC

mIRC jest obecnie (niestety) chyba najpopularniejszym klientem IRC na systemy operacyjne Windows. Można go pobrać z tej strony.

mIRC, okno konfiguracji osobistej

W opcjach ustawiamy nasz nick i adres e-mail (opcjonalnie), oraz nasze prawdziwe imie. Możemy teraz połączyć się używając polecenia /server irc.pirc.pl i potem /join #nazwa_kanału, lub dodać sobie nowy serwer i ustawić łączenie automatyczne:

mIRC, okno konfiguracji serwerów

Teraz wystarczy dwukrotnie kliknąć na dodany serwer na ich liście i cieszyć się działającym klientem IRC.

mIRC, okno rozmowy

Strona główna

Strona główna - Krótki opis sieci i podstawowe informacje na jej temat.

Bramka

Bramka - Specjalny interfejs WWW umożliwiająca ircowanie z przeglądarki, bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania.

Informacje

Regulamin - zbiór zasad których użytkownicy PIRC.PL są zobowiązani przestrzegać.

Prace - informacje na temat prac, które administratorzy sieci aktualnie wykonują. W tym miejscu będą również zamieszczane wszelkie ważniejsze ogłoszenia.

I:Line - informacje dla administratorów serwerów shell, akademików, sieci osiedlowych i każdego innego miejsca, które wymaga połączenia do naszej sieci więcej osób z jednego adresu IP.

SSL - informacje dla osób chcących połączyć się z naszą siecią korzystając z bezpiecznego połączenia SSL.

Tor i proxy - informacje dla osób próbujących połączyć się z naszą siecią z serwerów TOR i PROXY.

Pomoc administracji - dodatkowa pomoc w pilnowaniu porządku na naszym kanale.

API - opis naszego modułu do wyświetlania statystyk kanału na własnej stronie WWW.

Bannery - generowane przez naszą stronę banery z informacjami o kanałach.

Logo - informacje na temat naszego logo

O nas - nieco więcej informacji na temat sieci i nas, administratorów, oraz krótka historia powstania tego miejsca.

Polecane - mała reklama - strony które sieć PIRC.PL poleca użytkownikom.

Serwisy

NickServ - rejestracja nicków.

ChanServ - rejestracja kanałów.

BotServ - postawienie na swoim kanale bota.

HostServ - ukrywanie swojego adresu IP.

MemoServ - wiadomości do niezalogowanych użytkowników.

Pomoc

Podstawy - miejsce od którego każdy początkujący powinien zacząć. Zbiór podstawowych pojęć i informacji które powinieneś posiadać.

Kanały - informacje na temat zarządzania kanałami i opis ich ustawień,

Użytkownicy - informacje na temat interakcji serwera z użytkownikiem i opis ustawień, które każdy może sobie nałożyć,

Konwersja kodowania - opis naszego autorskiego modułu do konwersji kodowania.

Częste problemy - czyli FAQ, odpowiedzi na często zadawane przez użytkowników pytania.

Statystyki

Podsumowanie - generalne informacje na temat wykorzystania sieci.

Wykresy - graficzna reprezentacja ilości użytkowników i kanałów w przedziale czasu.

Lista kanałów - lista największych kanałów na sieci.

Statystyki kanałów - strona pozwalająca obejrzeć informacje dotyczące poszczególnych kanałów.

Kontakt

Kontakt - alternatywna droga kontaktu z administracją.