Kanały - zarządzanie


MODE

Służy do zmiany parametrów kanału - ochrony, tematu, hasła oraz do nadawania/zabierania uprawnień użytkownikom.

Składnia polecenia wygląda następująco: /MODE #kanał [+/-]tryb, gdzie tryb to litera konkretnego ustawienia, a plus lub minus określa, czy ustawienie ma być włączone, czy wyłączone. W tym przypadku celem jest nasz kanał.

Lista możliwych trybów kanału:

znakopis
v nick Głos - użytkownik z +v może mówić, gdy na kanale ustawiony jest tryb +m
h nick Halfop - operator z ograniczonymi uprawnieniami
o nick Operator kanału
a nick Kick-protect - użytkownik z tym trybem nie może zostać kopnięty
q nick Owner - właściciel kanału, posiada najwyższe uprawnienia
b nick!ident@host Banuje użytkownika. Nasza sieć pozwala na dodatkowe typy banów. Aby dowiedzieć się więcej, przejdź do sekcji zaawansowane typy banów.
e nick!ident@host Użytkownik pasujący do tej maski nie podlega banom
I nick!ident@host Użytkownik pasujący do tej maski może wejść na kanał bez /invite, gdy polecenie to normalnie jest wymagane
c Blokuje kolory mIRC na kanale (nie pozwala na wysłanie wiadomości, która je zawiera)
f ustawienia Wbudowane w serwer zabezpieczenia przed floodem. Przejdź do sekcji ochrona przed floodem aby dowiedzieć się więcej.
i Użytkownik musi być zaproszony aby móc dołączyć
k klucz Użytkownicy muszą podać hasło aby wejść na kanał
l limit Limit osób, które mogą naraz przebywać na kanale
m Moderowany kanał - Tylko +vhoaq mogą mówić
n Ludzie spoza kanału nie mogą na niego pisać (domyślnie ustawione)
p Kanał prywatny (nie widać jego nazwy w /list)
r Zarejestrowany kanał (tylko serwisy mogą ustawić ten tryb)
s Ukryty kanał
t Topiclock - tylko +hoaq mogą zmieniać temat (domyślnie ustawione)
z Tylko użytkownicy korzystający z bezpiecznego połączenia SSL mogą wejść na kanał
C Nie wolno wysyłać CTCP na kanał
D Wiadomość JOIN pokaże się dopiero, gdy wchodzący coś napisze
G Filtruje wulgaryzmy - zamienia je na <censored> (niezalecane ze względu na niekompletną listę wulgaryzmów)
H Wyłącza blokadę masowych przywołań nicka na kanale
M Użytkownik musi mieć zarejestrowany nick lub mieć co najmniej +v aby móc pisać
N Nie wolno zmieniać nicka przebywając na kanale z tym trybem
K /KNOCK zablokowane
L #chan2 Jeśli kanał jest pełny, użytkownik zostanie przekierowany do podanego kanału.
Q Blokuje KICK (tylko serwisy mogą kopać)
P Kanał "wieczny" – nie znika, gdy wszyscy wyjdą (tylko operatorzy mogą ustawić ten tryb)
R Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dołączyć do kanału
S Zmienia kolory mIRC na normalny tekst
T NOTICE zabroniony na kanale
V /INVITE zabroniony
Z Wszyscy obecni korzystają z bezpiecznego połączenia SSL (ustawiany automatycznie, i tylko, gdy jest również ustawiony +z)

Wielkość liter ma znaczenie.


KICK

Zarówno syntax, jak i przeznaczenie tej komendy jest dość proste. /kick #kanał nick powód (albo w niektórych klientach, po prostu /kick nick) zwyczajnie wyrzuca użytkownika z kanału. Z wiadomych przyczyn, aby użyć tej komendy musimy posiadać na kanale przynajmniej uprawnienia half-opa.


TOPIC

Polecenie TOPIC zmienia temat na kanale na ten podany w argumencie. Składnia jest wyjątkowo prosta: /topic #kanał nowytemat (albo po prostu /topic nowytemat).


Banowanie

Ten fragment dokumentu nie będzie miał charakteru dokumentacji - będzie poradnikiem, który wyjaśnia jak powinno się banować użytkowników na naszym kanale.

Aby skutecznie banować powinniśmy rozróżniać takie pojęcia jak nick, ident i host. Wyjaśnijmy je na przykładzie. Użytkownicy "futrzak" i "futrzakowa" wchodzą na kanał #main:

*** futrzak [s@tty1.tk] has joined #main
*** futrzakowa [~admin@127.0.0.1] has joined #main

W powyższym komunikacie otrzymujemy informacje o nicku użytkownika który wszedł, jego idencie i hoście.

Ident i host będą kluczowe przy banowaniu. Zacznijmy od identa: pierwszy użytkownik ma identa "s", a drugi "~admin". znak tyldy (~) oznacza, że na komputerze nie działa usługa identd, specjalny program służący do identyfikacji użytkowników. W wielu przypadkach użytkownicy nie mogą zmieniać swojego identu, jeśli mają zainstalowany identd. Szczególnie często spotykamy usługę identd na serwerach szelowych, z których łączy się więcej użytkowników - dzięki temu możemy zbanować jednego użytkownika używając ident (i mieć pewność że ten konkretny już do nas nie wejdzie), a nie wszystkich korzystających z takiego konta.

Host z kolei jest albo adresem IP użytkownika, albo domeną revDNS dla adresu IP z którego wszedł ten użytkownik. Ban na adres IP zadziała na revDNSa.

Bany ustawia się za pomocą polecenia /MODE #kanał +b nick!ident@host, a gwiazdka (*) oznacza "dowolny ciąg znaków", zaś znak zapytania (?) dowolny pojedyńczy znak.

Mając tę wiedzę, zbanujmy obu użytkowników. Widzimy, że użytkownik "futrzak" nie ma tyldy w idencie, więc aby go najlepiej zbanować dajmy mu bana w postaci *!ident@host, czyli:

/MODE #main +b *!s@tty1.tk

Drugi użytkownik ma już tylde, więc może zmieniać ident. Najlepiej będzie zbanować go korzystając z adresu IP:

/MODE #main +b *!*@127.0.0.1

Posiadając taką wiedzę jesteśmy w stanie robić różne triki z banami, np. sprawić, żeby na kanał mogli wejść tylko ludzie posiadający działającą usługę identd:

/MODE #main +b *!~*@*

Czy zabronić wejścia użytkownikom którzy mają w swoim nicku słowo "ptak":

/MODE #main +b *ptak*!*@*

Używając gwiazdek jako "dowolnego ciągu znaków" możemy bez problemu banować całe zakresy adresów IP:

*** nick1 [~2132@i.have.some.cool.host.example.com] has joined #main
*** nick2 [~dsax@another.example.host.pirc.pl] has joined #main
*** nick3 [~njm9@this.is.my.host] has joined #main

W tym przykładzie widzimy że trzech użytkowników masowo dołączyło do naszego kanału. Chcemy temu przeciwdziałać, jednak nie wiemy jak - użytkownik nie ma identd, oraz wchodzi z różnych adresów. Jednakże sprawdźmy te adresy (np. korzystając z UNIXowego programu host):

$ host i.have.some.cool.host.example.com; host another.example.host.pirc.pl; host this.is.my.host

i.have.some.cool.host.example.com has address 2001:41dj:1j:f0cj::1
another.example.host.pirc.pl has address 2001:41dj:1j:f0cj::2
this.is.my.host has address 2001:41dj:1j:f0cj::3

Jak widzimy w tym przykładzie, adres IP dla tych hostów jest dość schematyczny. Nie zmienia się pierwsza część, czyli 2001:41dj:1j:f0cj::. Wiele dostawców adresów IPv6 daje całe podsieci, tak jak w tym przypadku. Aby pozbyć się delikwentów użyjmy następującego bana:

/MODE #main +b *!*@2001:41dj:1j:f0cj::*

Oczywiście te adresy są tylko przykładowe - dlatego są nieprawidłowe.

Jeśli nie mamy systemu unixowego (ani unixopodobnego) i nie posiadamy polecenia `host`, możemy skorzystać ze strony http://kamilm.net/?go=php&i=dns - podajemy tam host z którego wchodzi użytkownik i szukamy czegoś co będzie wyglądać jak:

[4] => Array
  (
   [host] => this.is.my.host
   [type] => AAAA
   [ipv6] => 2001:41dj:1j:f0cj::3
   [class] => IN
   [ttl] => 10800
  )

Bany czasowe

Bany ustawione za pomocą polecenia MODE pozostają na kanale dopóki on istnieje, bądź dopóki nie zostaną zdjęte przez operatora kanału. Istnieje jednak możliwość ustawiania banów usuwanych automatycznie – pozwala na to usługa ChanServ.


Uprawnienia

Hierarchia użytkowników na kanale jest ustalona przez założenia techniczne używanego IRCd i wygląda następująco (ułożenie od największego do najmniejszego znaczenia):

nazwatrybsymbol
owner (właściciel kanału)+q~
protect (administrator kanału)+a&
op (operator kanału)+o@
halfop (półoperator)+h%
voice+v+
zwykły użytkownikbrakbrak

Voice(+) może pisać na kanale, kiedy kanał ma ustawiony tryb +m. Halfop(%) może wyrzucać z kanału, ustawiać tryby i dawać innym voice. Op(@) może to co halfop, oprócz tego ma możliwość rozdawania halfopów i innych opów. Protect(&) może tyle co op, ale nie może zostać wykopany przez nikogo poza ownerem(~) (który ma pełną władzę na kanale).

Niektóre programy (na przykład ChatZilla albo XChat) zastępują znaki ~&@%+ na przykład kółkami o różnych kolorach – ale każdy program ma to zrealizowane inaczej, więc nie będę tutaj wymieniać znaczenia kolorów.

Jeśli jesteś operatorem kanału, i ustawisz któreś z tych uprawnień używając komendy MODE, pamiętaj, że uprawnienia te pozostaną ważne do momentu wyjścia użytkownika z kanału. Po jego ponownym wejściu musisz je ustawić znowu. Zajrzyj tutaj, jeśli interesuje Ciebie automatyczne przydzielanie uprawnień użytkownikom.


Zaawansowane typy banów

Na naszej sieci, prócz zwyczajnych banów nick!user@host dostępne są również rozszerzone metody banicji, rozszerzające zwykłe bany o dodatkowe możliwości. Tego typu bany zakładamy tak, jak zwykłe bany, z tą różnicą że podajemy prefix, np. /mode #main +b ~q:nick!user@host. Zaawansowane bany dzielimy na dwie grupy:

Grupa pierwsza

prefiksopis
~q Wygłuszacz - użytkownik pasujący do maski podanej po prefiksie jest w stanie dołączyć na kanał, jednak nie będzie mógł nic napisać dopóki nie dostanie przynajmniej +v.
~n Nickchange - użytkownik pasujący do tej maski nie może zmienić nicku przebywając na kanale
~j Zabrania użtkownikowi wejścia na kanał - jednak gdy już wejdzie, może pisać

Grupa druga

~r Ten prefiks banuje realname podanego użytkownika. Podkreślenie ('_') będzie tu oznaczało zarówno podkreślenie, jak i białą spację (' '). Przykładowy ban /mode +b ~r:*Stupid_bot_script* będzie więc pasować zarówno do "Stupid_bot_script" jak i do "Stupid bot script v1.4"
~c Użytkownicy przebywający na kanałach podanych po tym prefiksie nie mogą dołączyć na ten kanał. Możemy również podać prefiks przed nazwą kanału (+/%/@/&/~) aby określić, jakie uprawnienia użytkownik musi mieć na 'banowanym kanale', aby nie móc wejść na kanał na którym banujemy.
Przykłady: /mode +b ~c:#main2, /mode +b ~c:@#main3.
~R Użytkownik pasuje do tego bana tyko, gdy jest zarejestrowany i zidentyfikowany
~a Użytkownik pasuje do tego bana tylko, gdy jest zidentyfikowany do podanego konta (głównego nicka w grupie). Dzięki temu nie trzeba dodawać oddzielnych banów/wyjątków dla każdego z nicków w grupie.

Zaawansowane bany można łączyć ze sobą, zachowując kolejność grup - bany z pierwszej łączymy z drugą grupą, nigdy na odwrót. Przykładowo, możemy stworzyć bana ~q:~c:#lamers wygłuszy wszystkich użytkowników przebywających jednocześnie na kanale #lamers. Rozszerzenia z grupy drugiej można również stosować w INVEXach (wyjątkach dla invite-only, czyli trybu +I) oraz wyjątkach banów (czyli +e – pasujący do danego wyjątku nie są obejmowani przez jakiekolwiek bany +b).


Ochrona przed floodem

Kolejną ciekawostką u nas jest wbudowana w serwer ochrona przed floodem. Nie trzeba stawiać własnych botów, aby zabezpieczyć swój kanał przed natłokiem niechcianych wiadomości, lub masowym dołączaniem i opuszczaniem kanału, a nawet wiadomościami CTCP, czy KNOCK.

Składnia jest następująca: /mode #kanał +f [ilośćtyp{#akcja}{,...}]:sekundy

ilość określa ile razy określony typ floodu musi zajść, aby podjęta została dana akcja. Poniżej prezentujemy listę wszystkich możliwych typów floodu, domyślne akcje które są podejmowane w razie ich wykrycie i inne możliwości reakcji na flood, dla danego typu:

TypNazwaDomyślna akcjaAlternatywne akcje
c CTCP +C m, M
j Join +i R
k Knock +K brak
m Wiadomości +m M
n Zmiana nicku +N brak
t Wiadomości kick b

Różnica między "m" a "t" polega na tym, że "m" liczone dla całego kanału, a "t" jest zliczane osobno dla każdego użytkownika.

Jeśli wybierzesz ręcznie akcję dla danego typu, możesz również określić czas w sekundach po którym dana akcja zostanie cofnięta.

Kompleksowy przykład do ustawienia na własnym kanale:
/mode #kanał +f [4j#R3,4k#K3,6m#M1,3n#N3,6t]:6


Jeżeli nie wiesz, jak ustawić któryś z powyższych trybów lub nie masz pewności, jak zadziała, nie bój się zapytać na kanale #help

Zobacz także

Strona główna

Strona główna - Krótki opis sieci i podstawowe informacje na jej temat.

Bramka

Bramka - Specjalny interfejs WWW umożliwiająca ircowanie z przeglądarki, bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania.

Informacje

Regulamin - zbiór zasad których użytkownicy PIRC.PL są zobowiązani przestrzegać.

Prace - informacje na temat prac, które administratorzy sieci aktualnie wykonują. W tym miejscu będą również zamieszczane wszelkie ważniejsze ogłoszenia.

I:Line - informacje dla administratorów serwerów shell, akademików, sieci osiedlowych i każdego innego miejsca, które wymaga połączenia do naszej sieci więcej osób z jednego adresu IP.

SSL - informacje dla osób chcących połączyć się z naszą siecią korzystając z bezpiecznego połączenia SSL.

Tor i proxy - informacje dla osób próbujących połączyć się z naszą siecią z serwerów TOR i PROXY.

Pomoc administracji - dodatkowa pomoc w pilnowaniu porządku na naszym kanale.

API - opis naszego modułu do wyświetlania statystyk kanału na własnej stronie WWW.

Bannery - generowane przez naszą stronę banery z informacjami o kanałach.

Logo - informacje na temat naszego logo

O nas - nieco więcej informacji na temat sieci i nas, administratorów, oraz krótka historia powstania tego miejsca.

Polecane - mała reklama - strony które sieć PIRC.PL poleca użytkownikom.

Serwisy

NickServ - rejestracja nicków.

ChanServ - rejestracja kanałów.

BotServ - postawienie na swoim kanale bota.

HostServ - ukrywanie swojego adresu IP.

MemoServ - wiadomości do niezalogowanych użytkowników.

Pomoc

Podstawy - miejsce od którego każdy początkujący powinien zacząć. Zbiór podstawowych pojęć i informacji które powinieneś posiadać.

Kanały - informacje na temat zarządzania kanałami i opis ich ustawień,

Użytkownicy - informacje na temat interakcji serwera z użytkownikiem i opis ustawień, które każdy może sobie nałożyć,

Konwersja kodowania - opis naszego autorskiego modułu do konwersji kodowania.

Częste problemy - czyli FAQ, odpowiedzi na często zadawane przez użytkowników pytania.

Statystyki

Podsumowanie - generalne informacje na temat wykorzystania sieci.

Wykresy - graficzna reprezentacja ilości użytkowników i kanałów w przedziale czasu.

Lista kanałów - lista największych kanałów na sieci.

Statystyki kanałów - strona pozwalająca obejrzeć informacje dotyczące poszczególnych kanałów.

Kontakt

Kontakt - alternatywna droga kontaktu z administracją.