Instalacja i konfiguracja klientów IRC


Co to jest klient IRC?

Klient IRC to nic innego jak program umożliwiający połączenie z usługą IRC. W tym dokumencie opiszemy proces konfiguracji kilku przykładowych i prostych w użyciu klientów IRC dla systemu Microsoft Windows.

HexChat

Pełną wersję HexChat możesz pobrać tutaj, wybierając opcję (x86 lub x64) właściwą dla swojej wersji systemu.

Czas na konfigurację: po uruchomieniu programu HexChat automatycznie pojawi się lista sieci IRC (Network List). Wypełnij swoje dane osobowe: Trzy nicki (na wypadek gdyby któryś był już używany), oraz nazwę użytkownika (coś co również Cię identyfikuje przy łączeniu). Zaznacz opcję Skip network list on startup, aby HexChat przy następnym uruchomieniu nie wyświetlał tego okienka.

hexchat, lista sieci i konfiguracja osobista

Jak widać, autorzy programu zadbali o to, aby sieć PIRC istniała już na tej liście, więc nie ma konieczności jej dodawania. Zmienimy jednak kilka ustawień. Zaznacz PIRC.PL, i naciśnij przycisk Edit. Pojawi się nowe okno. Nazwa serwera na zakładce Servers: irc.pirc.pl jest już wpisana poprawnie. hexchat, edycja sieci IRC

Zaznacz opcję Connect to this network automatically aby program po uruchomieniu od razu wchodził na sieć PIRC i na kanał, bez zbędnych pytań. Jeśli Twój nick jest zarejestrowany w NickServ, skonfiguruj automatyczne wysyłanie Twojego hasła następująco. Z listy Login method wybierz opcję NickServ (/MSG NickServ + password), aby hasło było wysyłane we właściwy sposób. Następnie wpisz swoje hasło w polu Password.

Przełącz się na zakładkę Autojoin channels i kliknij przycisk Add. Następnie w kolumnie Channel wpisz nazwę kanału, który chcesz odwiedzać, pamiętając o znaku #. Zatwierdź wpisany kanał klawiszem Enter. Możesz dodać w ten sposób wiele kanałów.

hexchat, lista kanałów

Ustawienia są gotowe. Zamknij je przyciskiem Close, zapiszą się automatycznie. Kliknij Connect i poczekaj chwilę na połączenie. Od teraz możesz swobodnie korzystać z IRCa :)

Jeśli chcesz, możesz skonfigurować program HexChat tak, aby wyświetlał swój interfejs w języku polskim. W tym celu z menu Settings wybierz pozycję Preferences. Następnie znajdź i wybierz kategorię Interface, a w niej Appearance. W polu Language wybierz język polski: Polish. Zatwierdź przyciskiem OK. Po następnym uruchomieniu HexChata komunikaty będą w języku polskim.

hexchat, język

Chatzilla

W tej sekcji omówimy jak skonfigurować i uruchomić klienta sieci IRC, który nazywa się Chatzilla i jest dostępny jako dodatek do przeglądarki Mozilla Firefox, całkowicie za darmo tutaj.

Klikamy przycisk "Dodaj do programu Firefox". Po odliczaniu klikamy w przycisk "Zainstaluj" na dole okienka które się właśnie pojawiło i czekamy aż plik zostanie pobrany i zainstalowany, po czym klikamy na przycisk "Uruchom ponownie program Firefox" w celu wprowadzenia zmian. Chatzilla jest nasza. Uruchamiamy ją z menu Narzędzia w Firefoksie - pole Chatzilla, lub wpisując w pasek przeglądarki adres irc://irc.pirc.pl/nazwa_kanału, zamieniając oczywiście nazwa_kanału na coś naszego.

Jeśli jednak uruchomimy chatzille z menu, musimy wpisać w pasek na samym dole polecenie /server irc.pirc.pl, a następnie /join #nazwa_kanału.

chatzilla, okno rozmowy

mIRC

mIRC jest obecnie (niestety) chyba najpopularniejszym klientem IRC na systemy operacyjne Windows. Można go pobrać z tej strony.

mIRC, okno konfiguracji osobistej

W opcjach ustawiamy nasz nick i adres e-mail (opcjonalnie), oraz nasze prawdziwe imie. Możemy teraz połączyć się używając polecenia /server irc.pirc.pl i potem /join #nazwa_kanału, lub dodać sobie nowy serwer i ustawić łączenie automatyczne:

mIRC, okno konfiguracji serwerów

Teraz wystarczy dwukrotnie kliknąć na dodany serwer na ich liście i cieszyć się działającym klientem IRC.

mIRC, okno rozmowy

Strona główna

Strona główna - Krótki opis sieci i podstawowe informacje na jej temat.

Bramka

Bramka - Specjalny interfejs WWW umożliwiająca ircowanie z przeglądarki, bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania.

Informacje

Regulamin - zbiór zasad których użytkownicy PIRC.PL są zobowiązani przestrzegać.

Prace - informacje na temat prac, które administratorzy sieci aktualnie wykonują. W tym miejscu będą również zamieszczane wszelkie ważniejsze ogłoszenia.

I:Line - informacje dla administratorów serwerów shell, akademików, sieci osiedlowych i każdego innego miejsca, które wymaga połączenia do naszej sieci więcej osób z jednego adresu IP.

SSL - informacje dla osób chcących połączyć się z naszą siecią korzystając z bezpiecznego połączenia SSL.

Tor i proxy - informacje dla osób próbujących połączyć się z naszą siecią z serwerów TOR i PROXY.

Pomoc administracji - dodatkowa pomoc w pilnowaniu porządku na naszym kanale.

API - opis naszego modułu do wyświetlania statystyk kanału na własnej stronie WWW.

Bannery - generowane przez naszą stronę banery z informacjami o kanałach.

Logo - informacje na temat naszego logo

O nas - nieco więcej informacji na temat sieci i nas, administratorów, oraz krótka historia powstania tego miejsca.

Polecane - mała reklama - strony które sieć PIRC.PL poleca użytkownikom.

Serwisy

NickServ - rejestracja nicków.

ChanServ - rejestracja kanałów.

BotServ - postawienie na swoim kanale bota.

HostServ - ukrywanie swojego adresu IP.

MemoServ - wiadomości do niezalogowanych użytkowników.

Pomoc

Podstawy - miejsce od którego każdy początkujący powinien zacząć. Zbiór podstawowych pojęć i informacji które powinieneś posiadać.

Kanały - informacje na temat zarządzania kanałami i opis ich ustawień,

Użytkownicy - informacje na temat interakcji serwera z użytkownikiem i opis ustawień, które każdy może sobie nałożyć,

Konwersja kodowania - opis naszego autorskiego modułu do konwersji kodowania.

Częste problemy - czyli FAQ, odpowiedzi na często zadawane przez użytkowników pytania.

Statystyki

Podsumowanie - generalne informacje na temat wykorzystania sieci.

Wykresy - graficzna reprezentacja ilości użytkowników i kanałów w przedziale czasu.

Lista kanałów - lista największych kanałów na sieci.

Statystyki kanałów - strona pozwalająca obejrzeć informacje dotyczące poszczególnych kanałów.

Kontakt

Kontakt - alternatywna droga kontaktu z administracją.