Podstawy


Co to jest IRC?

IRC (z ang. Internet Relay Chat) to bardzo stary, ale bardzo ceniony protokół internetowy, służący do wysyłania i odbierania wiadomości w czasie rzeczywistym. Ale dość technicznej gadki - IRC to miejsce, gdzie można po prostu porozmawiać - zarówno prywatnie (rozmowa między dwoma osobami do której nikt prócz ich nie ma dostępu), lub publicznie, na tzw. kanałach (odpowiednik pokoi znanych z wielu chatroomów).

IRC nie jest może zbyt popularny – jest to narzędzie, którego używano dawniej. Jednakże nie oznacza to, że IRC upadł – wciąż jest ceniony za to jaki trzyma poziom rozmów. My z kolei chcemy "nawrócić" niektórych ludzi, aby przyciągnąć ich uwagę na irca – na którym nie ma reklam, nie ma zbędnych wodotrysków i panuje świetna atmosfera.

Jak się z tego korzysta?

W tym miejscu możemy wypisać kolejną zaletę IRC nad innymi metodami komunikacji przez internet. A więc: Jak korzysta się z IRC? Tak, jak chcesz! No, ale co to znaczy?

Znaczy to tyle, że do obsługi IRC jest mnóstwo programów, dostępnych na niemal każdą platformę. Jeśli jesteś użytkownikiem Windowsa, możesz skorzystać z HexChata, mIRCa, dodatku do Firefox pod nazwą Chatzilla, czy wbudowanego w Operę klienta. Jesteś użytkownikiem systemów UNIX/Linux? HexChat, irssi, weechat, epic. Istnieje też mnóstwo programów na systemy z rodziny jabłuszka – a nawet na tak egzotyczne w dzisiejszych czasach platformy, jak amiga czy atari. A jeśli chcesz wejść z telefonu czy palmtopa, istnieje wiele programów napisanych w Javie, lub stworzonych pod PalmOS, Androida, czy Windows Mobile. To, z jakiego programu skorzystasz, zależy tylko od twojego gustu – zostaniesz przy tym który będzie ci się najbardziej podobać.

A jeśli nie chcesz instalować żadnego dodatkowego oprogramowania na swoim komputerze, możesz skorzystać z naszej bramki IRC, dostępnej z poziomu przeglądarki (napisanej w Java, lub JavaScript – która powinna zadziałać nawet, jeśli masz zablokowane porty wychodzące).

Kilka ircowych pojęć, które powinieneś znać

Jednak zanim wejdziemy na irca, powinniśmy być świadomi tego że możemy natrafić tam na różnych ludzi. Zakładając, że jesteśmy świeżakami w tym temacie, możemy wejść na kanał, na którym znajdziemy ludzi którzy nie wiedzą o ircu nic, albo też trafić na kanał wyjadaczy, którzy znają ten system na wylot. Poniżej zamieszczamy kilka terminów, które na ircu są często spotykane.

Co to są serwisy? (Rejestracja nicków i kanałów)

Serwisy to nasze boty, posiadające "supermoce". Mogą wyrzucać użytkowników z całej sieci oraz rozdawać im uprawnienia na ich kanałach. Dzięki nim możemy zarejestrować swój nick (uniemożliwiając innym jego używanie podczas naszej nieobecności), lub zarejestrować kanał (uniemożliwiając innym przejęcie uprawnień). Aby uzyskać listę serwisów (i dowiedzieć się, jak się z nich korzysta), proszę wybrać nazwę któregoś serwisu z menu "Serwisy" u góry strony.

Od czego zacząć?

1. Wybór oprogramowania.

Najpierw powinniśmy zdecydować, jak chcemy się łączyć do IRC. Jeśli jesteśmy raczej nowi w temacie IRC, możemy skorzystać z najprostszych rozwiązań, czyli bramki www. Przejdźmy na podstronę bramka, wypełnijmy dane i wejdźmy na IRC bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania.

PIRC.PL Oferuje kilka typów bramek – naszą autorską: korzystającą z JS/Websocket (podpisana jako PIRC), oraz dostarczane przez zewnętrzne serwisy: Mibbit oraz Kiwi IRC. Najlepiej jest sprawdzić wszystkie, i zadecydować, która będzie najlepsza. Bramki sprawdzają się głównie w przypadku, gdy chcemy jedynie rozmawiać na czyichś kanałach – jeśli chcemy stworzyć własny kanał, wygodniejsze mogą się okazać specjalne programy do IRC, które posiadają całą masę narzędzi pomocnych w zarządzaniu naszym własnym kanałem. Możemy zobaczyć kilka przykładowych programów do IRC oraz sposoby ich konfiguracji tutaj.

2. Wybór kanału.

Jeśli jedynie chcemy rozmawiać na już utworzonych kanałach, wybierzmy sobie jakiś. Zakładamy że użytkownik w tym momencie jest już połączony z naszą siecią (w poprzednim punkcie opisaliśmy jak to zrobić). Listę największych kanałów możemy znaleźć na podstronie kanały. Nazwy kanału to tekst zaczynający się od znaku #, na przykład #help. Wpisujemy polecenie /join #nazwa_kanału i już możemy pisać z innymi użytkownikami.

3. Dalsza "ircedukacja".

Jeśli chcemy nauczyć się o IRC więcej - lub nawet założyć swój własny kanał - powinniśmy przeczytać również pozostałe dokumenty na tej stronie.

Wskazówki

Oprogramowanie do IRC posiada wiele udogodnień, które, mimo swojej prostoty, znacznie ułatwiają korzystanie z czatu. Ponieważ nie są one znane z typowych serwisów typu "Czat", poniżej znajduje się krótka lista, przydatna początkującym.

Strona główna

Strona główna - Krótki opis sieci i podstawowe informacje na jej temat.

Bramka

Bramka - Specjalny interfejs WWW umożliwiająca ircowanie z przeglądarki, bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania.

Informacje

Regulamin - zbiór zasad których użytkownicy PIRC.PL są zobowiązani przestrzegać.

Prace - informacje na temat prac, które administratorzy sieci aktualnie wykonują. W tym miejscu będą również zamieszczane wszelkie ważniejsze ogłoszenia.

I:Line - informacje dla administratorów serwerów shell, akademików, sieci osiedlowych i każdego innego miejsca, które wymaga połączenia do naszej sieci więcej osób z jednego adresu IP.

SSL - informacje dla osób chcących połączyć się z naszą siecią korzystając z bezpiecznego połączenia SSL.

Tor i proxy - informacje dla osób próbujących połączyć się z naszą siecią z serwerów TOR i PROXY.

Pomoc administracji - dodatkowa pomoc w pilnowaniu porządku na naszym kanale.

API - opis naszego modułu do wyświetlania statystyk kanału na własnej stronie WWW.

Bannery - generowane przez naszą stronę banery z informacjami o kanałach.

Logo - informacje na temat naszego logo

O nas - nieco więcej informacji na temat sieci i nas, administratorów, oraz krótka historia powstania tego miejsca.

Polecane - mała reklama - strony które sieć PIRC.PL poleca użytkownikom.

Serwisy

NickServ - rejestracja nicków.

ChanServ - rejestracja kanałów.

BotServ - postawienie na swoim kanale bota.

HostServ - ukrywanie swojego adresu IP.

MemoServ - wiadomości do niezalogowanych użytkowników.

Pomoc

Podstawy - miejsce od którego każdy początkujący powinien zacząć. Zbiór podstawowych pojęć i informacji które powinieneś posiadać.

Kanały - informacje na temat zarządzania kanałami i opis ich ustawień,

Użytkownicy - informacje na temat interakcji serwera z użytkownikiem i opis ustawień, które każdy może sobie nałożyć,

Konwersja kodowania - opis naszego autorskiego modułu do konwersji kodowania.

Częste problemy - czyli FAQ, odpowiedzi na często zadawane przez użytkowników pytania.

Statystyki

Podsumowanie - generalne informacje na temat wykorzystania sieci.

Wykresy - graficzna reprezentacja ilości użytkowników i kanałów w przedziale czasu.

Lista kanałów - lista największych kanałów na sieci.

Statystyki kanałów - strona pozwalająca obejrzeć informacje dotyczące poszczególnych kanałów.

Kontakt

Kontakt - alternatywna droga kontaktu z administracją.