Oprogramowanie

Co to jest klient IRC?

Klient IRC to nic innego jak program umożliwiający połączenie z usługą IRC. W tym dokumencie opiszemy proces konfiguracji kilku przykładowych i prostych w użyciu klientów IRC dla systemu Microsoft Windows.

HexChat

Pełną wersję HexChat możesz pobrać tutaj, wybierając opcję (x86 lub x64) właściwą dla swojej wersji systemu.

Czas na konfigurację: po uruchomieniu programu HexChat automatycznie pojawi się lista sieci IRC (Network List). Wypełnij swoje dane osobowe: Trzy nicki (na wypadek gdyby któryś był już używany), oraz nazwę użytkownika (jeśli masz zarejestrowanego nicka, wpisz go również tutaj, aby działało automatyczne logowanie). Zaznacz opcję Skip network list on startup, aby HexChat przy następnym uruchomieniu nie wyświetlał tego okienka.

Jak widać, autorzy programu zadbali o to, aby sieć PIRC istniała już na tej liście, więc nie ma konieczności jej dodawania. Zmienimy jednak kilka ustawień. Zaznacz PIRC.PL, i naciśnij przycisk Edit. Pojawi się nowe okno. Nazwa serwera na zakładce Servers: irc.pirc.pl jest już wpisana poprawnie.

Zaznacz opcję Connect to this network automatically aby program po uruchomieniu od razu wchodził na sieć PIRC i na kanał, bez zbędnych pytań. Jeśli Twój nick jest zarejestrowany w NickServ, skonfiguruj automatyczne wysyłanie Twojego hasła następująco. Z listy Login method wybierz opcję SASL (username + password), aby hasło było wysyłane we właściwy sposób. (Tak, wiemy, że na obrazku jest inaczej ;) Następnie wpisz swoje hasło w polu Password.

Przełącz się na zakładkę Autojoin channels i kliknij przycisk Add. Następnie w kolumnie Channel wpisz nazwę kanału, który chcesz odwiedzać, pamiętając o znaku #. Zatwierdź wpisany kanał klawiszem Enter. Możesz dodać w ten sposób wiele kanałów.

Ustawienia są gotowe. Zamknij je przyciskiem Close, zapiszą się automatycznie. Kliknij Connect i poczekaj chwilę na połączenie. Od teraz możesz swobodnie korzystać z IRCa :)

Jeśli chcesz, możesz skonfigurować program HexChat tak, aby wyświetlał swój interfejs w języku polskim. W tym celu z menu Settings wybierz pozycję Preferences. Następnie znajdź i wybierz kategorię Interface, a w niej Appearance. W polu Language wybierz język polski: Polish. Zatwierdź przyciskiem OK. Po następnym uruchomieniu HexChata komunikaty będą w języku polskim.

Chatzilla

W tej sekcji omówimy jak skonfigurować i uruchomić klienta sieci IRC, który nazywa się Chatzilla i jest dostępny jako dodatek do przeglądarki Mozilla Firefox, całkowicie za darmo tutaj.

Klikamy przycisk "Dodaj do programu Firefox". Po odliczaniu klikamy w przycisk "Zainstaluj" na dole okienka które się właśnie pojawiło i czekamy aż plik zostanie pobrany i zainstalowany, po czym klikamy na przycisk "Uruchom ponownie program Firefox" w celu wprowadzenia zmian. Chatzilla jest nasza. Uruchamiamy ją z menu Narzędzia w Firefoksie - pole Chatzilla, lub wpisując w pasek przeglądarki adres irc://irc.pirc.pl/nazwa_kanału, zamieniając oczywiście nazwa_kanału na coś naszego.

Jeśli jednak uruchomimy chatzille z menu, musimy wpisać w pasek na samym dole polecenie /server irc.pirc.pl, a następnie /join #nazwa_kanału.

mIRC

mIRC jest obecnie (niestety) chyba najpopularniejszym klientem IRC na systemy operacyjne Windows. Można go pobrać z tej strony.

W opcjach ustawiamy nasz nick i adres e-mail (opcjonalnie), oraz nasze prawdziwe imie. Możemy teraz połączyć się używając polecenia /server irc.pirc.pl i potem /join #nazwa_kanału, lub dodać sobie nowy serwer i ustawić łączenie automatyczne:

Teraz wystarczy dwukrotnie kliknąć na dodany serwer na ich liście i cieszyć się działającym klientem IRC.