Podstawy

Co to jest IRC?

IRC (z ang. Internet Relay Chat) to bardzo stary, ale bardzo ceniony protokół internetowy, służący do wysyłania i odbierania wiadomości w czasie rzeczywistym. Ale dość technicznej gadki - IRC to miejsce, gdzie można po prostu porozmawiać – zarówno prywatnie (rozmowa między dwoma osobami do której nikt prócz ich nie ma dostępu), lub publicznie, na tzw. kanałach (odpowiednik pokoi znanych z wielu chatroomów).

IRC nie jest może zbyt popularny – jest to narzędzie, którego używano dawniej. Jednakże nie oznacza to, że IRC upadł – wciąż jest ceniony za to, jaki trzyma poziom rozmów. My z kolei chcemy "nawrócić" niektórych ludzi, aby przyciągnąć ich uwagę na irca – na którym nie ma reklam, nie ma zbędnych wodotrysków i panuje świetna atmosfera.

Jak się z tego korzysta?

W tym miejscu możemy wypisać kolejną zaletę IRC nad innymi metodami komunikacji przez internet. A więc: Jak korzysta się z IRC? Tak, jak chcesz! No, ale co to znaczy?

Znaczy to tyle, że do obsługi IRC jest mnóstwo programów, dostępnych na niemal każdą platformę. Jeśli jesteś użytkownikiem Windowsa, możesz skorzystać z HexChata, mIRCa, dodatku do Firefox pod nazwą Chatzilla, czy wbudowanego w Operę klienta. Jesteś użytkownikiem systemów UNIX/Linux? HexChat, irssi, weechat, epic. Istnieje też mnóstwo programów na systemy z rodziny jabłuszka – a nawet na tak egzotyczne w dzisiejszych czasach platformy, jak amiga czy atari. A jeśli chcesz wejść z telefonu czy palmtopa, istnieje wiele programów napisanych w Javie, lub stworzonych pod PalmOS, Androida, czy Windows Mobile, a także działających w tak zwanej chmurze. To, z jakiego programu skorzystasz, zależy tylko od twojego gustu – zostaniesz przy tym, który będzie Ci się najbardziej podobać.

A jeśli nie chcesz instalować żadnego dodatkowego oprogramowania na swoim komputerze, możesz skorzystać z naszej bramki IRC, dostępnej z poziomu przeglądarki (napisanej w JavaScript – która powinna zadziałać nawet, jeśli masz zablokowane porty wychodzące).

Kilka ircowych pojęć, które powinieneś znać

Jednak zanim wejdziemy na irca, powinniśmy być świadomi tego, że możemy natrafić tam na różnych ludzi. Zakładając, że jesteśmy świeżakami w tym temacie, możemy wejść na kanał, na którym znajdziemy ludzi którzy nie wiedzą o ircu nic, albo też trafić na kanał wyjadaczy, którzy znają ten system na wylot. Poniżej zamieszczamy kilka terminów, które na ircu są często spotykane.

  • komenda – polecenie wysłane do serwera IRC, w większości programów jest to zwykły (wpisywany tam, gdzie normalnie pisze się wiadomości do innych użytkowników) tekst, ale zawsze poprzedzany znakiem /. Dzięki temu znakowi Twój klient wie, że wpisałeś polecenie, a nie wiadomość. Praktycznie wszystko na IRC możemy zrobić za pomocą komend. Wiele programów udostępnia przyciski pozwalające na wysłanie wybranych komend bez potrzeby ich wpisywania, co ułatwia i przyśpiesza korzystanie z IRCa.
  • serwer – IRC składa się z kilku serwerów połączonych w sieć. Jeśli połączymy się na serwer A, a nasz znajomy do serwera B znajdującego się w tej samej sieci, będziemy mogli się spokojnie komunikować.
  • split – split to sytuacja, w której jeden z serwerów przestaje działać, lub też traci połączenie z innymi, w wyniku jakiejś awarii. Dzięki temu że IRC składa się z kilku (lub kilkunastu) serwerów, będzie można szybko przełączyć się na inny i spokojnie kontynuować rozmowę.
  • ping – czas (opóźnienie) w jakim docierają nasze wiadomości do serwera. Im większy ping, tym gorzej, bo wiadomości które wysyłamy będą pojawiać się z opóźnieniem. Opóźnienie to nazywamy czasami lagiem.
  • uprawnienia – stopień, czy ranga na kanale. Uprawnienia mogą być w serwisach, lub na kanale. Zwykle jest to (w kolejności rosnącej): voice, halfop, op, admin (protect), founder. Uprawnienia na kanale znikną gdy osoba która je posiada wyjdzie z kanału i znowu na nie wejdzie. Uprawnienia w serwisach zapewniają, że uprawnienia na kanale nie znikną.
  • voice (znany jako +v, wiele klientów oznacza osoby z tym uprawnieniem znaczkiem +) – osoba posiadająca te uprawnienia może pisać na kanale gdy ustawiony zostanie tryb +m (moderated), lub inny, który normalnie blokowałby pisanie.
  • halfop (znany jako +h, w klientach oznaczany %), małe uprawnienia, pozwalające na wywalanie użytkowników z kanału, czy zmianę topicu.
  • op (znany jako +o lub "małpka", oznaczany jako @), uprawnienia pozwalające na wywalanie i banowanie użytkowników z kanału, zmianę niektórych ustawień, a także rozdawanie opów innym ludziom.
  • protect (admin, oznaczany &) – ochrona przed kopnięciem, nadawana przez foundera.
  • founder (właściciel, oznaczany ~), najwyższe uprawnienia na kanale. On decyduje o uprawnieniach innych ludzi (również tych w serwisach).
  • kick – wyrzucenie z kanału.
  • ban – zabronienie użytkownikowi ponownego wejścia na kanał, bądź wyłączenie mu możliwości pisania na kanale.
  • topic (temat), krótka wiadomość która powinna podsumowywać obecny temat rozmów, jednak na ircu często służy to do zamieszczania drobnych ogłoszeń, lub po prostu robienia sobie jaj.
  • ircopi – administratorzy całej sieci. To dzięki nim sieć IRC istnieje i można na niej spokojnie pisać.
  • bot – program wyglądający jak zwykły użytkownik na ircu, ale spełniający różne zadania, na przykład: przypominanie ludziom o różnych rzeczach, automatyczne wyrzucanie za przekleństwa, wypisywanie filmów które aktualnie lecą w TV, itp.
Co to są serwisy? (Rejestracja nicków i kanałów)?

Serwisy to nasze boty, posiadające "supermoce". Mogą wyrzucać użytkowników z całej sieci oraz rozdawać im uprawnienia na ich kanałach. Dzięki nim możemy zarejestrować swój nick (uniemożliwiając innym jego używanie podczas naszej nieobecności), lub zarejestrować kanał (uniemożliwiając innym przejęcie uprawnień). Aby uzyskać listę serwisów (i dowiedzieć się, jak się z nich korzysta), proszę wybrać nazwę któregoś serwisu z menu "Serwisy" u góry strony.

Od czego zacząć?
1. Wybór oprogramowania.

Najpierw powinniśmy zdecydować, jak chcemy się łączyć do IRC. Jeśli jesteśmy raczej nowi w temacie IRC, możemy skorzystać z najprostszych rozwiązań, czyli bramki www. Przejdźmy na podstronę bramka, wypełnijmy dane i wejdźmy na IRC bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania.

PIRC.PL Oferuje kilka typów bramek – naszą autorską: korzystającą z JS/Websocket (podpisana jako PIRC), oraz dostarczane przez zewnętrzne serwisy: Mibbit oraz Kiwi IRC. Najlepiej jest sprawdzić wszystkie, i zadecydować, która będzie najlepsza. Bramki sprawdzają się głównie w przypadku, gdy chcemy jedynie rozmawiać na czyichś kanałach – jeśli chcemy stworzyć własny kanał, wygodniejsze mogą się okazać specjalne programy do IRC, które posiadają całą masę narzędzi pomocnych w zarządzaniu naszym własnym kanałem. Zobacz kilka przykładowych programów do IRC oraz sposoby ich konfiguracji .

2. Wybór kanału.

Jeśli jedynie chcemy rozmawiać na już utworzonych kanałach, wybierzmy sobie jakiś. Zakładamy że użytkownik w tym momencie jest już połączony z naszą siecią (w poprzednim punkcie opisaliśmy jak to zrobić). Listę największych kanałów możemy znaleźć na podstronie kanały. Nazwy kanału to tekst zaczynający się od znaku #, na przykład #help. Wpisujemy polecenie /join #nazwa_kanału i już możemy pisać z innymi użytkownikami.

3. Dalsza "ircedukacja".

Jeśli chcemy nauczyć się o IRC więcej – lub nawet założyć swój własny kanał – powinniśmy przeczytać również pozostałe dokumenty na tej stronie.

Wskazówki

Oprogramowanie do IRC posiada wiele udogodnień, które, mimo swojej prostoty, znacznie ułatwiają korzystanie z czatu. Ponieważ nie są one znane z typowych serwisów typu "Czat", poniżej znajduje się krótka lista, przydatna początkującym.

  • Chcesz napisać do kogoś, a nie masz ochoty "wklepywać" całego nicka? Wpisz pierwsze literki, i naciśnij klawisz Tab. Twój program powinien uzupełnić resztę nicka za Ciebie.
  • Chcesz napisać, co robisz? Użyj polecenia /me idzie spać. Efekt: * Michal_Michalski idzie spać.
  • Chcesz zmienić swój nick? Zapewne zechcesz rozłączyć się z ircem i połączyć z powrotem pod nowym nickiem. Ale nie musisz! Napisz tak: /nick moj_nowy_nick – a twój pseudonim zostanie natychmiast zmieniony.